Your friends are fundraising. Don't miss out, opt in.

We did it!

Robert Martynowicz raised £860 from 29 supporters

or

Start your own crowdfunding page

Closed 31/12/2019

0%
£860
raised of £80,000 target by 29 supporters

  Weʼve raised £860 to Anika - Our Little, Bright Star

  Funded on Tuesday, 31st December 2019

  Don't have time to donate right now?

  Story

  Anika is 19 months old, cute girl. She is the apple of her parents eye and was born as a premature baby (she weighed 3lb only). Not long after the birth she was diagnosed with a rare chromosomal genetic condition, drug-fast epilepsy and brain hypoxia. Anika currently gets fed through a tube as she cannot swallow. On top of it she has gone blind at the age of 14 months. For these reasons she has been taken to hospital on numerous occasions and been looked after by her mum who has given up her job in order to take care of her little princess. Unfortunately, the conventional medicine sometimes is powerless so Anika’s parents have looked for alternative options too (private appointments with unconventional practitioners across the country) in order to ease her suffering and in the hope to make her life a little easier. Our little Star has already come back from hospital again and gets some daily treatments. The cost of care is increasing, hence the reason I have decided to help out the family by this fundraising campaign. Anika’s mum is my cousin (living in Leicestershire). Please help us by donations and spreading the word. Let's give Anika the chance to say "thank you All" one day. We will be very grateful for your support.

  Anika, to 19-miesieczne oczko w głowie swoich rodziców. Urodziła się w 34 tyg. ciąży i ważyła zaledwie 1.5kg. Mieściła się w złożonych dłoniach swojego taty. Radość z narodzin była nie do opisania. Mała kruszynka wniosła tak dużo światła i pozytywnej energii do ogniska domowego. I wszystko miało być już od tego momentu tylko lepiej.... Niedługo po urodzeniu okazało się jednak, ze Anika ma bardzo rzadką, wrodzona wadę genetyczna wynikającą z zaburzenia chromosomów. W krótkim czasie wykryto tez u niej epilepsje lekooporna, a także wiotkość mięśni. Anika od urodzenia boryka się z niedotlenieniem mózgu, co skutkuje wieloma interwencjami szpitalnymi. W wyniku tych schorzeń nie jest w stanie przyjmować pokarmu doustnie i dlatego tez jest karmiona przez sondę. Jak do tej pory nie rozwinela takze umiejetnosci poruszania sie czy choćby stabilnego siedzenia. Na domiar wszystkiego, gdy miała 14 miesięcy straciła wzrok. Lekarze za pomocą rożnych metod próbują go odzyskać, ponoć istnieje taka szansa. Dziecko połowę swojego dotychczasowego, krótkiego życia spędziło w szpitalu. Jeśli czuje się trochę lepiej wraca do domu, zwykle jednak nie na długo. Obecnie przebywa w domu i jest otoczona troskliwą opieka swojej mamy (zarówno w domu jak i w szpitalu). Tato Aniki po pracy dzieli obowiązek troski nad swoim dzieckiem. Rodzice szukają za wszelka cenę ratunku dla swojej córeczki. Medycyna konwencjonalna jest niestety bezradna i nie jest w stanie odpowiedzieć na niektóre z pytań. Dlatego rodzice Aniki decydują się również na alternatywne rozwiązania, konsultacje prywatne z lekarzami z obszaru medycyny niekonwencjonalnej. Wspólny wysiłek wydaje się przynosić zmienne efekty. Często opiekunom jest bardzo trudno pogodzić się z ta sytuacja, ale ciągle jednak są przekonani, że pewnego dnia będą mogli (jak każda rodzina) pójść razem na spacer i zobaczyć uśmiech na twarzy swojej córeczki, porozmawiać z nią i doczekać chwili, kiedy będą mogli zobaczyć ją pierwszego dnia w ławce szkolnej. Wszyscy bliscy, rodzina i znajomi życzą im tego z całego serca. Jak jednak możemy się domyślać, całe leczenie i terapia to nie tylko leki (otrzymywane bezpłatnie), ale także codzienna opieka oraz wydatki finansowe z tym związane. Ta życiowa droga pod górkę staje się codziennie coraz bardziej stroma. Stąd też moja gorąca prośba do wszystkich o wsparcie finansowe na leczenie naszej małej księżniczki jak i także przesyłanie tej informacji (linku) wszystkim dalszym znajomym. Proszę, nie bądźmy obojętni na ten apel. Za każdą wpłatę będziemy bardzo wdzięczni.

  Dziękujemy

  Updates

  1

  • Robert Martynowicz5 years ago
   Robert Martynowicz

   Robert Martynowicz

   5 years ago

   Just want to say a big thank you for your current donations. Every single one is a step forward to makes things better. I just have spoken to Anika's mum and found out that Anika has been admitted to Critical Care Unit at Nottingham hospital after another epilepsy attack plus chest infection. Fortunately, she is getting a bit better now.

   Update from the Page owner

   Share this update to help us raise more

  5 years ago

  Robert Martynowicz started crowdfunding

  Leave a message of support

  Page last updated on: 12/21/2019 14.31

  Supporters

  29

  • Robert Martynowicz

   Robert Martynowicz

   Dec 21, 2019

   Wesolych Swiat dla wszystkich, ktorzy wspieraja Anike 🎄🎄👍🙂

   £10.00

  • Dasha (Amici visitor)

   Dasha (Amici visitor)

   Oct 30, 2019

   Get better little girl! Mum and Dad, a lot of strengths to you.

   £20.00

  • Jarek Wysocki

   Jarek Wysocki

   Oct 10, 2019

   £50.00

  • Krystyna

   Krystyna

   Sep 23, 2019

   Zdrówka dla malutkiej. Bedzie dobrze.

   £5.00

  • Anonymous

   Anonymous

   Sep 14, 2019

  • Anonymous

   Anonymous

   Sep 14, 2019

   Dla Aniczki od Mai i Moniki zdrówka kochana

   £10.00

  • Agnieszka Chrzan

   Agnieszka Chrzan

   Sep 14, 2019

   £5.00

  What is crowdfunding?

  Crowdfunding is a new type of fundraising where you can raise funds for your own personal cause, even if you're not a registered nonprofit.

  The page owner is responsible for the distribution of funds raised.

  Great people make things happen

  Do you know anyone in need or maybe want to help a local community cause?

  Create you own page and donʼt let that cause go unfunded!

  About Crowdfunding
  About the fundraiser
  Robert Martynowicz

  Robert Martynowicz

  My name is Robert and I am a family member of Anika who is my cousin's daughter.

  Report this Page