Your friends are fundraising. Don't miss out, opt in.

0

%

£2,936raised of £5,000 target by 61 supporters

Weʼre raising £5,000 to help raise funds for CISV London chapter's Social Diversity Fund

What is crowdfunding?

Crowdfunding is a new type of fundraising where you can raise funds for your own personal cause, even if you're not a registered charity.

The page owner is responsible for the distribution of funds raised.

Story

Hi everyone,

I’ve been part of an organization called CISV since the age of 10. CISV is a UNESCO partner peace education organization that works with children and youth. CISV teaches multi-cultural understanding by gathering children at international camps, in order to demount inter-group stereotypes and prevent prejudice. The underlying idea here is simple. "You wouldn't go to war against your own friends". CISV was founded following WW2 by Doris Allen, a visionary child psychologist, who believed that prejudice can be reduced through intergroup contact, specifically before the age of 12. For her work with CISV, she was nominated for Nobel Peace Prize in 1979.

The starting point of the CISV journey is an intensive month long educational program (called village) where 11-year old kids from more than 15 different nationalities gather together. All participants are to learn from another through simulation activities, discussion sections and their close living conditions, with the goals of developing intercultural awareness. I started my CISV journey in the United States at the age of 10, and participated in every educational program until I was 18. I ultimately see myself as a 'product' of the CISV education, and owe a lot to CISV in the person I have become today.

We want to make this experience possible for many children and spread the good that is created through this organization. CISV’s London chapter established the ‘Social Diversity Fund' a year ago aimed at raising funds that assists the families of children who do not have the financial ability to attend CISV programs. Our goal is to raise £5,000 with this challenge and hope this will provide extraordinary experiences for children who otherwise could not participate.

On July 22, I will be attending the cross-continental open water swimming competition in Istanbul, Turkey. This is a 6.5km swimming challenge where participants cross from Asia to Europe by swimming across the Bosphorus. A reflection of the cultural melting pot that is Istanbul as well as CISV, bridging cultures.

For those interested in learning more about CISV see below:

https://cisv.org/

https://www.youtube.com/watch?v=hjARRVbVHok

For those interested some information on the fund-raising race see below:

http://bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr/

We are looking forward to your support!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Merhaba,

Gecen sene oldugu gibi, bu sene de 22 Temmuz günü Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katiliyorum ve Asya kitasindan Avrupa kitasina yuzuyorum. Bu yarisla beraber hedefim CISV’nin ‘Social Diversity’ fonu icin £5,000 bagis toplamak. Bu fon cocuklarini yurt disinda CISV programlarina yollayamayan anne babalara yardim ediyor. Bazilariniz bilir, ben 10 yasindan beri aktif olarak CISV’nin bir parcasi oldum – en basinda ogrenci, daha sonra da ogretmen olarak. CISV bir ‘baris egitim’ organizasyonu ve amaci kulturler arasi onyargiyi onlemek.

Ikinci dunya savasi sirasinda Dr. Doris Allen'ın oğlu annesine ne zaman babası gibi savaşa gitmek zorunda olduğunu sorar. Bu sorudan çok etkilenen Allen UNESCO ile ortak bir projeye başlamak için teklif götürür. Tezi gelecekte olacak savaşları önlemek ancak barışı daha çocukken öğrenmek oldugudur. Bu düşünce ile 1951 de ilk CISV kampı toplanır.

Bu baris kamplarinda 15+ ulkeden 10-12 yaşları arasındaki 4 çocuk + 1 adet lider olmak üzere toplam 65-70 kişi bir ay boyunca biraraya gelir. Bu bir ay zarfında kampta çocuklara barış ve kültür iletişimi temaları oyunlar, aktiviteler ve şarkılar ile empoze edilir. Baris temalı oyunlar dışında her grubun kendi ülkesini tanıttığı, yemeklerini, müziklerini, halk oyunlarını sergiledikleri günler vardır. Cocuklar pek çok farklı kültürü tanıma şansı, ve arada binlerce kilometre olacak olmasına karşın ömür boyu sürecek dostluklar elde ederler.

Kamp boyunca çocuklar hiç tanımadıkları, dillerini bile konuşamadıkları, farklı adetlere sahip oldukları insanlar ile yavaş yavaş kaynaşırlar. Tuvaletlerin temizliklerinden yemeklerin hazırlanmasına kadar pek çok işi bu tanımadıkları insanlarla omuz omuza yaparlar ve ilk günlerde ağlamadan gün geçiremedikleri kamptan sonunda daha da çok ağlayarak ayrılırlar. (Filistinli ve Israilli iki kişinin birbirlerine sarılıp ağlayarak vedalaştığını başka nerede görebilirsiniz ki?)

Ne yazık ki nispeten az insan bu şahane organizasyona katılma şansını elde edebilmiştir. (1951 den beri 150.000 kişi) Gönüllü bir organizasyon olduğundan pahalı değildir (hatta liderler için ücretsizdir) ancak her ailenin cocuklarini bu kampa yollama firsati maalesef mumkun olmuyor.

JustGiving üzerinden bağış yapmak kolay ve tamamıyla güvenlidir. Hem Istanbul’daki bu guzel yarisi hem de CISV bilincini dunya’da yaymak icin desteklerinizi bekliyorum!

Share this story

Updates

0

Zeynep Yavuz

Updates appear here

  3 months ago

  Zeynep Yavuz started crowdfunding

  Leave a message of support

  Page last updated on: 8/14/2018 4:06 PM

  Supporters

  61

  • Harry

   Harry

   Aug 14, 2018

   Such an amazing achievement, especially given the stormy conditions.

   £150.00

  • Stefan

   Stefan

   Aug 2, 2018

   Good luck! And don't drown, please! ;)

   £50.00

  • Eda Demirel

   Eda Demirel

   Jul 25, 2018

   £10.00

  • Anonymous

   Anonymous

   Jul 24, 2018

   Congratulations on your ambition! You're a star!!

   £20.00

  • Cathrine

   Cathrine

   Jul 24, 2018

   Congratulations and well done for crossing the Bospherous again Zeynep!

  • Adrien Elbaz

   Adrien Elbaz

   Jul 24, 2018

   Congrats ! Great cause

  • Anonymous

   Anonymous

   Jul 20, 2018

   WellDone

  Zeynep Yavuz

  Become a supporter

  Help Zeynep Yavuz raise more

  About the fundraiser
  Zeynep Yavuz

  Zeynep Yavuz

  Report this Page

  * JustGiving crowdfunders pay a small fee for our service. Find out how much it is and what we do for it.

  Donate