20%
£62raised of £300 target by 6 supporters

Weʼre raising £300 to Raising money for legal fees to get Monika better / zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów prawnych, aby pomóc w leczniu Moniki

Location
Darlington, United Kingdom

What is crowdfunding?

Crowdfunding is a new type of fundraising where you can raise funds for your own personal cause, even if you're not a registered charity.

The page owner is responsible for the distribution of funds raised.

Story

Hello, my name is Jaroslaw Knapik and I am in a really difficult situation. On 13th of June 2016, my life partner Monika Lewandowska had a serious accident. She was walking on the pavement when a driver hit her, he was drunk and under the influence of drugs, he did not have a driving licence or insurance. As a result of the accident Monika suffered from a severe brain damage, had to be put into a coma and was left in intensive care, which was absolutely devastating. With the help of amazing doctors and carers Monika has showed a great improvement in her condition. However, Monika will need continuous support and care because of her disability.

I have started the crowdfunding so that I could become her legal primary carer, I could only achieve this with your help and support so that I could pay for legal fees.

Unfortunately, Me and Monika did not get married before the accident so I’m not allowed to make any legal decisions about her health and wellbeing. Monika does not have anyone else but me, her family lives in another country and are not willing to move to England to look after her. I am still around her no matter what, I love this woman selflessly. Monika needs someone close by to support her and to take good care of her including taking care of her hygiene, appearance and well-being.

The money from the crowd funding will be used for legal fees so that I could make the right medical decisions for Monika’s benefit. I am desperate to help Monika and get her better, any amount of donation will be greatly appreciated, thank you.

Polish:

Nazywam się Jarosław Knapik i chciałbym podzielić się z wami moją historią. 13 czerwca 2016 roku moja życiowa partnerka, Monika Lewandowska miała poważny wypadek. Idąc chodnikiem została potrącona przez samochód. Kierowca był pod wpływem alkoholu i narkotyków, nie posiadał prawa jazdy oraz ubezpieczenia. W wyniku wypadku Monika doznała poważnego urazu mózgu i musiała zostać wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną. Z pomocą wspaniałych lekarzy i opiekunów, Moniki stan znacznie się poprawił od momentu kiedy trafiła do szpitala. Jej stan jest jednak w dalszym ciągu bardzo ciężki i wymaga ona stałej opieki.

Uraz mózgu jest na tyle poważny, że Monika do tej pory nie odzyskała świadomości i nie może sama podejmować żadnych decyzji. Przed wypadkiem nie zawarliśmy z Moniką związku małżeńskiego , co oznacza, że nie mogę być jej prawnym opiekunem. Jej rodzina mieszka za granicą i nie planują przyjazdu do Anglii na stałe, aby się nie opiekować. Jestem dla niej najbliższą osobą i spędzam w szpitalu każdą możliwą chwilę. Dbam o jej higienę, wygląd i cały czas do niej mówię. Od ponad roku szpital to mój drugi dom.

Pomimo tego, że jestem z Monika cały czas, według prawa jestem dla niej obcą osobą i nie mogę mieć wpływu na decyzje związane z jej leczeniem. Aby to zmienić muszę to załatwić drogą prawną, a to niestety wiąże się z dużymi kosztami. Pieniądze ze zbiórki, zostaną w całości przekazane na pokrycie kosztów prawnych i sądowych, abym mógł zostać prawnym opiekunem Moniki i mógł mieć wpływ na jej leczenie i rehabilitacje.

Bardzo kocham Monikę, dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc i wsparcie. Każda najmniejsza kwota będzie dla mnie bardzo ważna. Z góry dziękuję, każdemu z osobna, kto zechcę nam pomóc w tej trudnej sytuacji.

Share this story

Updates

0

Jaroslaw Knapik

Updates appear here

  4 months ago

  Jaroslaw Knapik started crowdfunding

  Leave a message of support

  Supporters

  6

  • Anonymous

   Anonymous

   Nov 7, 2017

   I hope everything will be ok and Monika will back to normal life. Good luck

  • Kamila Wolak

   Kamila Wolak

   Nov 7, 2017

   Trzymam kciuki, nie poddawaj się

  • Izabella Borne

   Izabella Borne

   Nov 7, 2017

   £10.00

  • Anonymous

   Anonymous

   Oct 30, 2017

   £10.00

  • Adam

   Adam

   Oct 30, 2017

   Powodzenia

   £20.00

  • Anonymous

   Anonymous

   Oct 24, 2017

   Good luck!

   £2.00

  About the fundraiser
  Jaroslaw Knapik

  Jaroslaw Knapik

  Darlington, United Kingdom

  Report this Page

  * JustGiving crowdfunders pay a small fee for our service. Find out how much it is and what we do for it.

  Donate